تحریم‌های ضدایرانی نفت را بالای ۷۵ دلار نگه می‌دارد

افزایش-قیمت-نفت-ادامه-یافت

تحلیلگران و اقتصاددانان پیش‌بینی کردند قیمت نفت به دلیل اختلالات عرضه که با تحریم‌های آمریکا علیه ایران تشدید می‌شود، بالای ۷۵ دلار در هر بشکه خواهد ماند.

به گزارش ایسنا، در نظرسنجی رویترز از ۴۶ اقتصاددان و تحلیلگران پیش‌بینی شد قیمت هر بشکه نفت برنت در سال ۲۰۱۹ به ۷۶.۸۸ دلار می‌رسد که بالاتر از قیمت ۷۳.۷۵ دلار پیش‌بینی شده در نظرسنجی سپتامبر است. میانگین قیمت نفت در سال میلادی جاری ۷۴.۴۸ دلار برآورد شد در حالی که از ابتدای سال تاکنون ۷۳.۵۷ دلار بوده است.

تحلیلگران در گفت و گو با رویترز اظهار کردند انتظار می‌رود روند رشد تقاضا در سال ۲۰۱۹ در صورت کندی رشد اقتصادی، آهسته شود.

پیش‌بینی می‌شود تقاضای جهانی برای نفت در سال ۲۰۱۹ بین ۱.۱ تا ۱.۵ میلیون بشکه در روز رشد کند که کمتر از ۱.۴ میلیون بشکه در روز برآورد شده در گزارش اکتبر آژانس بین‌المللی انرژی است.

نفت برنت ماه میلادی جاری تحت تاثیر نگرانی‌ها نسبت به کمبود عرضه به دلیل بازگشت تحریم‌های آمریکا علیه ایران، به مرز ۸۷ دلار صعود کرد اما از آن زمان عقب‌گرد داشت و اکنون حدود ۷۶ دلار معامله می‌شود.

تحلیلگران نگرانند که عدم وجود مازاد ظرفیت تولید باعث شود هر گونه اختلال عرضه در نقاط دیگر به همراه تحریم‌های آمریکا، به کمبود عرضه در بازار منجر شود.

کایلین بیرچ، تحلیلگر واحد اطلاعات اکونومیست اظهار کرد: در بخش عرضه نگرانی‌هایی درباره کاهش عرضه شماری از تولیدکنندگان اوپک به خصوص ایران به دلیل تحریم‌های آمریکا و همچنین ونزوئلا، آنگولا، لیبی و نیجریه وجود دارد که از روند افزایشی قیمت‌ها پشتیبانی خواهد کرد.

انتظار می‌رود تحریم‌های آمریکا علیه ایران صادرات نفت این کشور به خصوص به آسیا را محدودتر کند.

فرانک شالنبرگر، مدیر تحقیقات کالا در LBBW گفت: جدا از عربستان سعودی و روسیه تولیدکنندگان معدودی می‌توانند هر گونه شکاف عرضه ناشی از عرضه کمتر ایران را جبران کنند. وی در ادامه خاطرنشان کرد: انتظار دارم عربستان سعودی و روسیه در صورت لزوم، تولیدشان را افزایش دهند زیرا کمبود عرضه و حتی قیمت بالاتر ممکن است ریسکی برای اقتصاد جهانی در سال ۲۰۱۹ باشد.

با وجود نگرانی‌ها درباره عرضه، تحلیلگران اظهار کردند موانع موجود برای رشد اقتصاد جهانی ممکن است به تقاضا در سال آینده آسیب وارد کند به خصوص که آمریکا و چین درگیر جنگ تجاری شده‌اند که اعمال تعرفه روی میلیاردها دلار کالا را در پی داشته است.

میانگین قیمت هر بشکه نفت آمریکا در سال آینده ۷۰.۱۵ دلار در هر بشکه در مقایسه با برآورد ۶۷.۴۸ دلار در ماه گذشته، پیش‌بینی شد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *